RK Matras & Matras na Facebooku
MAKLÉŘ MĚSÍCE
Kdo z nás je nejúspěšnější?
Realitní makléř Tomáš Matras
Tomáš Matras
jednatel a obchodník s nemovitostmi, který se stará o V.I.P. klienty a lux. nemo
ZPRAVODAJ
Aktuality ze světa realit a financí
Co je třeba připravit k odhadu ceny nemovitosti
Co je třeba připravit k odhadu ceny nemovitostidhad nemovitosti je nutný v několika případech. Především je to při koupi nemovitosti na hypotéku, dále pro dědické ...
K čemu slouží pozemkové úpravy a kdy vám přijdou vhod?
K čemu slouží pozemkové úpravy a kdy vám přijdou vhod?aždý pozemek má svoji historii a do jejich uspořádání se promítalo v průběhu staletí mnoho faktorů. Proto nemusí ...

NA CO SI DÁT POZOR PŘI KOUPI ČI PRODEJI NEMOVITOSTI

15.09.2014   |   Tomáš Matras

Jak prodej zrealizovat – s realitkou nebo bez ní?

 

Prodáváte či kupujete nemovitost? Lidé často volí možnost nabídnout nebo vyhledat nemovitost přes internet. Vložíte-li inzerát na webové stránky zabývající se realitami, počítejte s tím, že nejdříve vás budou kontaktovat realitní makléři a budou se snažit získat vaši nabídku pro sebe. Před vložením inzerátu je dobré si rozmyslet, jakým způsobem chcete prodej zrealizovat – s realitkou nebo bez ní? Výběr kvalitní realitní kanceláře je klíčový pro hladký průběh celého prodeje.

Prodej přes realitní kancelář

 

Jestliže máte málo času a preferujete, aby za vás většinu záležitostí spojených s prodejem bytu vyřídil někdo jiný, obraťte se na realitní kancelář. Zároveň dobře zvažte, s jakou realitkou budete obchod realizovat. 

Členství realitní kanceláře v Asociaci realitních kanceláří České republiky (ARK ČR) by mohlo zaručit větší bezpečnost průběhu celého prodeje. Jedná se o profesní sdružení odborníků a obchodníků působících na trhu s nemovitostmi. Realitní kancelář, která je členem ARK dodržuje Etický kodex realitního makléře a v případě porušení uděluje Dozorčí rada sankce. Členové ARK mají sjednané pojištění profesní odpovědnosti, využívají systém vzájemného sdílení zakázek, což urychluje proces nalezení zájemců o nabízené nemovitosti. Členové také dostávají od ARK ČR rozsáhlý informační a konzultační servis zejména v oblasti legislativy, což přispívá k jejich odbornosti v realitní činnosti. Takováto realitní kancelář se dobře orientuje v cenách nemovitostí v dané velikosti v příslušné lokalitě a stanoví reálnou prodejní cenu. 

Jestliže chce klient prodat nemovitost co nejrychleji, může ho člen ARK zařadit do nabídky MLS ARK, systému neveřejné spolupráce, kde se pohybuje více než 200 realitních kanceláří a přes 2000 makléřů. Podpis exkluzivní smlouvy a blokační dohody je jistotou pro prodávajícího i kupujícího proto, aby v okamžiku, kdy se najde nemovitost či kupující nedošlo k uzavření více smluv. Může se také stát, že prodávající si prodej bez závažných důvodů rozmyslí.

Tomáš Matras, majitel realitní kanceláře a člen rady ARK, upozorňuje, že při jednání s realitní kanceláří, která není členem ARK, vstupujete na území, které není ničím regulované, a v případě potíží se můžete obrátit jedině na soud. 

Realitní kancelář by měla mít stálé sídlo, provozní hodiny, oprávnění k činnosti, odpovědnou osobu. Další možná kritéria - průkaz odborné zdatnosti, doba působení na trhu, u větších společností třeba systém řízení kvality práce. Důležité jsou i reference od klientů, kteří již mají zkušenosti s danou RK, nejlépe někdo koho znáte a komu věříte. Měla by vás zajímat hlavně praxe a vzdělání toho, kdo pro vás bude pracovat. Také je důležité, jaký dojem na klienta udělá návštěva realitní kanceláře nebo jak se chová reprezentant kanceláře na úvodní schůzce.

Řešení sporů

 

V posledním roce ARK zaznamenala stížnost na své členy jen ve dvou případech a vše se uspokojivě vyřešilo. Na nečlenské kanceláře podávají klienti stížnosti zhruba 4 – 6krát měsíčně. V těchto případech se snaží ARK nespokojeným klientům poradit a doporučit další postup, informuje Matras. 

Složení provize a úschova peněz

 

Obchod je dojednán a na řadě je otázka jak bezpečně převést peníze. Některé realitní kanceláře chtějí celou provizi od kupujícího již v okamžiku podpisu blokační dohody, kdy celý obchod ještě zdaleka není dokončen. Podle Matrase by měl klient složit zálohu na provizi v okamžiku, kdy je rozhodnut pro koupi a kdy jsou ve smlouvě o zprostředkování stanovené nezbytné podmínky pro uzavření budoucí nebo kupní smlouvy. A teprve po podpisu kupní smlouvy by měla být provize realitní kanceláři zaúčtována.

Samotná částka za nemovitost se dá uschovat několika způsoby. Realitní kanceláře nabízí několik možností jak peníze uschovat – přímo v realitní kanceláři, u advokátů nebo u notářů. První způsob je většinou bezplatný, ale nese největší rizika, na místě je velká opatrnost. Advokáti si zaúčtují cca 3 000 Kč a více. Cena za notářskou úschovu je stanovena vyhláškou a vypočítá se z dané částky.      

Jestliže chcete mít absolutní jistotu, není problém dohodnout si úschovu peněz v bance. Ta si zaúčtuje ceníkem stanovené procento ze spravované částky za tuto službu a dále stanovenou minimální a maximální, např. min. 6 000 a max. 40 000. S bankou musíte uzavřít smlouvu o úschově peněz a při uzavření smlouvy a následném uvolnění peněz musí být přítomny obě strany – prodávající i kupující.

Uvolnění peněz by mělo proběhnout až po zápisu do katastru nemovitostí, protože než dojde k zápisu, může se objevit omezení komplikující celý obchod. Ideální je vyplatit polovinu peněz před zápisem a polovinu po zápisu do katastru. Kupující je při tomto způsobu vyplacení peněz více chráněný. Například při předávání nemovitosti může zjistit, že chybí něco, co mělo v nemovitosti zůstat.

Prodej bez realitky

 

V poslední době se objevily nabídky, jak prodat nemovitost tzv. "bez realitky". Tím se kupující vyhne placení provizí zprostředkovateli obchodu, v našem případě realitní kanceláři. 

Například společnost Bezrealitky.cz nabízí klientům balík služeb – prověření vlastnických práv, přípravu potřebných smluv, komunikaci s hypotečním ústavem, zajištění řádného vyplacení kupní ceny, přípravu a podání daňového přiznání a další služby, spojené s prodejem nemovitosti a zajišťující hladký průběh obchodu. Za tyto služby zaplatíte firmě 15 000 korun. 

Protože nic není bez rizika, i zde se vyplatí opatrnost. Tomáš Matras upozorňuje prodávající, aby si prověřili návštěvníky svých nemovitostí z tzv. bezrealitních společností. Často mezi nimi mohou být tipaři a neznají jejich majetkoprávní ani finanční možnosti. Nikdy nepodepisujte a nestahujte volně dostupné smlouvy stažené z internetu. Zde se opravdu vyplatí nechat si  vypracovat smlouvu od vlastního advokáta nebo využít služeb právníků bezrealitních firem.

Článek najdete na: 

 

http://finexpert.e15.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-koupi-ci-prodeji-nemovitosti