RK Matras & Matras na Facebooku
MAKLÉŘ MĚSÍCE
Kdo z nás je nejúspěšnější?
Realitní makléř Tereza Klimešová (Kosová)
Tereza Klimešová (Kosová)
certifikovaná realitní makléřka se specializací na pronájem a prodej bytů a RD
ZPRAVODAJ
Aktuality ze světa realit a financí
Mezi oceněné stavby roku 2022 patří muzeum, most i soukromá vila
Mezi oceněné stavby roku 2022 patří muzeum, most i soukromá vilaoutěž Stavba roku pořádá již tradičně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Loni to byl již třicátý ...
Jak se daní výnos z pronájmu společných prostor v bytovém domě
Jak se daní výnos z pronájmu společných prostor v bytovém doměpolečenství vlastníků jednotek má několik zdrojů příjmů, které spravuje a jejichž prostřednictvím zajišťuje ...

PODNIKATELÉ MAJÍ ZÁJEM HLAVNĚ O SKLADY A STAVEBNÍ POZEMKY

09.04.2015   |   Tomáš Matras

Na trhu realit jsou současným hitem mezi podnikateli sklady. Spolumajitel brněnské realitní kanceláře Ezra reality Pavel Osvald zdůrazňuje, že v devadesátých letech kupovali majetní byznysmeni hlavně nájemní domy, pozemky, ale také byty. Dnes se podle jeho slov bytové domy již příliš nevyplácejí.

„Plně se ztotožňuji s názorem generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří České republiky Jana Borůvky, že postavit bytový dům a potom ho pronajímat se v současné době u nás nevyplatí,“ řekl Osvald. Dodal také, že možnost pronajmout výhodně byt je tak omezená, že se k tomu majitel často ani neodhodlá. Další komplikace navíc přinesl nový občanský zákoník, který dost chrání nájemníka. To v součtu způsobuje, že někteří vlastníci zvažují, zda se jim pronájem a všechny s ním spojené starosti vůbec vyplatí.

Každý investor je ale jiný a postupuje podle svého vlastního plánu. Záleží i na objemu investice. Obecně jsou zajímavé objekty, které dokážou generovat měsíční příjem. Jejich typ se odvíjí od lokality i osobních preferencí. Jednatel brněnské realitní kanceláře Matras & Matras Tomáš Matras zdůraznil, že nejoblíbenější jsou investice do objektů, které mají již svého dlouhodobého nájemce nebo také investice do stavebních pozemků. U stavebních firem podle jeho slov převažuje zájem o objekty pro přestavbu nebo Brownfields.

Podle realitního makléře Pavla Daňka ze společnosti REAL SPEKTRUM byznysmeny lákají hlavně investice do hotových zapronajímaných objektů, jako jsou obchodní, kancelářské nebo průmyslové objekty. Dále je pro  investory zajímavé koupit pozemek a následně postavit objekty určené na pronájem, a to opět obchodní, administrativní či průmyslové.

„Velice zajímavé jsou pro investory rovněž bytové (nájemní domy), ve větších městech,“ tvrdí Daněk. Upozorňuje také, že musí jít o starší domy. V oblasti menších investic panuje podle něj velká poptávka po koupi kanceláří či obchodních jednotek, a to buď jednotlivých, nebo větších celků – například celého podlaží v kancelářských či obchodních objektech.

Luxus v Itálii

Mezi nabídkami některých českých realitních kanceláří se objevují někdy i mimořádně luxusní nemovitosti. Jako příklad může posloužit lovecký zámek, který v minulosti navštěvoval mezi jinými také italský král. Známá Chateau Villa Crespi v parku Ticino nedaleko italského Milána je postavená ve stylu Art Deco světoznámým architektem Giusepem de Fennettim, který studoval pod vedením brněnského rodáka architekta Adolfa Loose.

Zámek byl postaven v letech 1938 až 1941 a obklopuje jej vlastní park o rozloze 40 000 metrů čtverečních. Dvoupodlažní stavbu o celkové podlahové ploše 2.200 metrů čtverečních tvoří tři hlavní obytné sály, dva soukromé salónky, dva lovecké salónky a vinný sklep. Patro zámku slouží jako privátní zóna s devíti ložnicemi a devíti koupelnami.

Cena tohoto v podstatě uměleckého díla Art Deco v severní Itálii na webu brněnské realitní kanceláře není uvedena a více informací lze získat při osobním jednání.

 

Čánek najdete na: 

http://moravskehospodarstvi.cz/article/ekonomika/trh-realit-podnikatele-maji-zajem-hlavne-o-sklady-a-stavebni-pozemky/