RK Matras & Matras na Facebooku
MAKLÉŘ MĚSÍCE
Kdo z nás je nejúspěšnější?
Realitní makléř Tereza Klimešová (Kosová)
Tereza Klimešová (Kosová)
certifikovaná realitní makléřka se specializací na pronájem a prodej bytů a RD
ZPRAVODAJ
Aktuality ze světa realit a financí
Mezi oceněné stavby roku 2022 patří muzeum, most i soukromá vila
Mezi oceněné stavby roku 2022 patří muzeum, most i soukromá vilaoutěž Stavba roku pořádá již tradičně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Loni to byl již třicátý ...
Jak se daní výnos z pronájmu společných prostor v bytovém domě
Jak se daní výnos z pronájmu společných prostor v bytovém doměpolečenství vlastníků jednotek má několik zdrojů příjmů, které spravuje a jejichž prostřednictvím zajišťuje ...

VÝVOJ REALITNÍHO TRHU V BRNĚ

05.09.2022   |   Tomáš Matras
Vývoj realitního trhu.
Byty držet nebo prodat?
Tento článek nemá vědecky popisovat budoucí vývoj trhu, ale cestu, jak jednoduše a srozumitelně zhodnotit a zpřehlednit situaci na realitním trhu a dát čtenáři možnost utvořit si vlastní rozhodnutí pro nadcházející období nebo současný okamžik pro nakládání s nemovitostmi. V této turbulentní době se nejedná o jednoduché rozhodování. Akciové trhy prošly otřesem, odepsaly téměř dva roky a kryptoměny jsou na tom ještě hůře. Úrokové sazby u hypoték v krátké době prudce stouply a jsou téměř více něž dvojnásobné. Inflace je oficiálně dvouciferná a zdražení energií pro domácnosti je opět více než dvojnásobné. Ceny v obchodech postupně narůstají a dále růst budou. Včerejší další zvýšení úrokových sazeb ČNB na 7% tuto situaci bude nadále zhoršovat.
Jaká situace nás tedy čeká?
Je nutné podotknout, že došlo ke změně trhu. Trhu nevládnou nabídky, ale velmi razantně se trh přesunul na stranu kupujících. Tam se bude dále posouvat i v budoucnosti. To tedy znamená konec různým pseudo dražbám nemovitostí a přebíjení cen a konec desítkám zájemců o koupi jednoho bytu.
Vládnout bude kupující s možností dosažení na hypotéku kolem 5% nebo bude trhu vládnout hotovost. V souvislosti s vysokými cenami bytů a výši růstu úroků u hypoték a nedávným restrikcím ČNB, která znovu zpřísnila pravidla pro posuzování kriterií pro žadatele na straně jejich příjmu. Jedná se o další negativní faktor, který bude ovlivňovat ceny nemovitostí. Když si tyto negativní faktory všechny sečteme, odhaduji, že z celkového koláče kupujících odpadlo mezi 65-75% konzumentů hypoték.
Jelikož má realitní trh vždy kvůli své složitosti nějaký doběh a nereaguje okamžitě jako burzy, dojde napřed ke stagnaci. To znamená podstatně menší objem obchodů, dále pak snížení hodnoty, jelikož koupěchtivých na trhu nepřibude. Samozřejmě se na této situaci podepsala i 2letá doba, kdy díky covidu docházelo k vyčerpávání peněženek domácností.
Ze strany nabídky nastává velký problém u končících fixací hypotečních úvěrů. Zejména tam, kde si konzumenti hypoték brali 80-90% ceny nemovitosti a nemají splaceno více jak 60 % z této hodnoty.
Je jasné a přirozené, že tito vlastnící bytů se budou snažit udržet majetek co nejdéle. Nicméně z důvodů rostoucích nákladů na nutné životní potřeby se jim to velice často nepodaří. Je pravděpodobné, že se pokusí vykrýt období, kdy budou scházet peníze na splátky. Nejspíše zprvu u bankovních a později nebankovních institucí. To povede k dalšímu zadlužovaní a velmi pravděpodobně k neschopnosti splácet.
Část bytů, které byly pořízeny jako investiční na tom bude podobně. Zde se pokusí investoři náklady dorovnávat nájmem a vlastními zdroji, otázkou zůstává, jak dlouho a jak úspěšně.
Bylo by vhodné tyto situace řešit s předstihem a nenechat je zajít daleko. Co to znamená pro majitele nemovitostí s hypotékou? Spočítat si předem novou výši splátek. Ať vědí, na co se mají ekonomicky připravit. Zrevidovat příjmovou a výdajovou stránku domácnosti. Zhodnotit svoji finanční rezervu a učinit kvalifikované rozhodnutí, dle svých možností.
Pro ty, kteří očekávají problémy se splácením, doporučuji začít přemýšlet o využití stále ještě dobré situaci na trhu a byt prodat a využít tak dobré nálady kupujících a tím předejít případným větším škodám.
Velkou výhodou pro majitele nemovitostí v Brně je relativně malá nabídka a stále dobrý zájem o nákup nemovitostí za přiměřené ceny, a to i pře sto, že doba prodeje se prodloužila z 30 na 60-90 dní.
Ing. Tomáš Matras, CRM ISO
Tel.: 777119898
Matras & Matras reality, s.r.o.
Palackého třída 158,
612 00 Brno - Královo Pole
Mob: 777 11 98 98
E-mail: tomas.matras@rkmatras.cz