NOVINKY
Novinky naší realitní kanceláře
21.08.2017
Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj
Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj V souvislosti se včerejším vyjádřením pro ČT doplňuji a ......
04.01.2017
Platby za opravy v bytě
Chcete vědět, jaké opravy v bytě platí majitel a jaké nájemce? Vzhledem k tomu, že se na nás obracíte s dotazy ......
26.07.2016
Vyjádření pro ČT k prodeji kulturních památek
Račický zámek ze 13. století je na prodej. Najde se vhodný kupec? Jak to vypadá s prodejem kulturních památek v ...
RK Matras & Matras na Facebooku
MAKLÉŘ MĚSÍCE
Kdo z nás je nejúspěšnější?
Realitní makléř Tereza Klimešová (Kosová)
Tereza Klimešová (Kosová)
certifikovaná realitní makléřka se specializací na pronájem a prodej bytů a RD
ZPRAVODAJ
Aktuality ze světa realit a financí
18.10.2019
Vaše nebo sousedovo jablko?
Vaše nebo sousedovo jablko?Sběr plodů, padání listů, stínění stromů ze sousedovy zahrady. Možná máte strach, že sousedův vzrostlý smrk spadne ...
16.10.2019
V září se poskytlo o 30 procent méně hypoték než před rokem
V září se poskytlo o 30 procent méně hypoték než před rokemPoptávka po vlastním bydlení je stále vysoká. I přes vysoké ceny nemovitostí nemají zatím realitní makléři vážný ...

PLATBY ZA OPRAVY V BYTĚ

04.01.2017   |   Testovací Uživatel

Chcete vědět, jaké opravy v bytě platí majitel a jaké nájemce?

Vzhledem k tomu, že se na nás obracíte s dotazy ohledně úhrad oprav v bytě při pronájmu, dovolujeme si ještě jednou shrnout zákonem stanovená základní pravidla.

Nájemce automaticky hradí níže uvedené opravy a to do celkové výše maximálního ročního limitu. V tomto případě se jedná o tzv. drobné opravy. Roční limit na tyto opravy se vypočte jako násobek užitné plochy bytu v m2
a 100 Kč. Tzn. že v bytě s užitnou plochou 60 m2 je roční limit 6 000 Kč (60 x 100). Po překročení tohoto limitu hradí veškeré náklady na opravy majitel bytu.
U níže nevyjmenovaných oprav hradí náklady nájemce, maximálně však do výše 1 000 Kč za jednu opravu (nezapočítávají se náklady za dopravu). Pokud částka za opravu přesáhne 1 000 Kč (včetně součtu několika oprav na jedné věci), hradí opravu majitel bytu.

Drobné opravy podle věcného vymezení:
opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin, výměny prahů a lišt, opravy jednotlivých částí dveří, oken a jejich součástí, kování a klik, výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu a opravy kování, klik, rolet a žaluzií u oken zasahujících do vnitřního prostoru bytu, opravy a výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů atd.
výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt, opravy a výměny uzavíracích armatur na rozvodech vody s výjimkou hlavního uzávěru pro byt, výměny sifonů a lapačů tuku atd.
opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní.
opravy kamen na pevná paliva, plyn a elektřinu, kouřovodů, kotlů etážového topení na elektřinu, kapalná a plynná paliva, kouřovodů a uzavíracích a regulačních armatur atd.
(Zdroj: Nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu (č. 308/2015 Sb.))
Upozornění: tato úprava se netýká podnájmu bytů.
Co tedy doporučujeme? Nejlepší je se v rámci nájemní smlouvy nebo případného dodatku dohodnout na tom, kdo bude jaké opravy hradit. Toto je v rámci smluvní volnosti pronajímateli i nájemci umožněno. Dále je vhodné domácnost pojistit, jelikož z tohoto pojištění je následně možné určité opravy porouchaných spotřebičů uhradit.

Tomáš Matras

Doufám, že vám článek pomohl, klidně sdílejte, a pokud dáte naší stránce like budeme jenom rádi.

Krásný den.