NOVINKY
Novinky naší realitní kanceláře
21.08.2017
Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj
Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj V souvislosti se včerejším vyjádřením pro ČT doplňuji a ......
04.01.2017
Platby za opravy v bytě
Chcete vědět, jaké opravy v bytě platí majitel a jaké nájemce? Vzhledem k tomu, že se na nás obracíte s dotazy ......
26.07.2016
Vyjádření pro ČT k prodeji kulturních památek
Račický zámek ze 13. století je na prodej. Najde se vhodný kupec? Jak to vypadá s prodejem kulturních památek v ...
RK Matras & Matras na Facebooku
MAKLÉŘ MĚSÍCE
Kdo z nás je nejúspěšnější?
Realitní makléř Tereza Klimešová (Kosová)
Tereza Klimešová (Kosová)
certifikovaná realitní makléřka se specializací na pronájem a prodej bytů a RD
ZPRAVODAJ
Aktuality ze světa realit a financí
19.6.2018
Češi preferují vlastní bydlení. Změní na tom něco nová omezení ČNB?
Češi preferují vlastní bydlení. Změní na tom něco nová omezení ČNB?Česká národní banka (ČNB) před týdnem oznámila zavedení dalších omezení v oblasti poskytování úvěrů. Získat ...
12.6.2018
Získat hypotéku bude ještě těžší. ČNB zpřísnila podmínky
Získat hypotéku bude ještě těžší. ČNB zpřísnila podmínkyZrušení 100 % hypoték a snížení poměru zástavní hodnoty nemovitosti vůči úvěru (LTV). Ani jedno z těchto již ...

SITUACE NA REALITNÍM TRHU V BRNĚ A OČEKÁVANÝ VÝVOJ

21.08.2017   |   Testovací Uživatel

Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj
V souvislosti se včerejším vyjádřením pro ČT doplňuji a rozšiřuji informace o situaci a o předpokládaném vývoji na realitním trhu v Brně.
Ceny bytů ve stávající výstavbě dosahují svého maxima, a to zejména u panelových bytů. 
U cen nové výstavby očekáváme dále lehký růst, z důvodu omezené možnosti realizace nových projektů a tím i omezené konkurence mezi nimi. Je pochopitelné, že developeři využívají zvýšeného zájmu kupujících po bytech.
Očekávání: vývoj cen u staré výstavby se zastaví a začne pomalu klesat. Očekávaný pokles je 4 – 6 %, v závislosti na dané lokalitě a to do pololetí příštího roku. 
Nejdéle si ceny budou držet malé byty tzn. garsoniéry, 1+1 a 2+kk, nejvyšší pokles bude u bytů 3+1 a 4+1 v okrajových částech Brna.
Důvody: nedostatek kupujících – nemohou si dovolit koupit předražené byty. Reálné úrokové sazby začínají stoupat. Před rokem se pro příklad dala získat hypotéka kolem 1,59 %, dnes je reálná sazba kolem 2,09 %. Předpoklad je, že do poloviny roku je možný pohyb úrokové sazby mezi 2,25 – 2,55 %.
Ceny domů se zvýšily spolu s růstem cen na celém trhu a i zde se dá očekávat pokles.
Důvodem je, že počet kupujících je menší než u bytů.
Stavební pozemky jsou komoditou, která si svoje ceny bude držet a i přes pokles cen u ostatních typů nemovitostí, budou stále stoupat. Největší procentní nárůst lze očekávat u pozemků v přímém okolí Brna.
Důvodem, je téměř nulový rozvoj územního plánu statutárního města Brna i samotný růst cen domů a pozemků v Brně, kde kvalitní a připravené pozemky za rozumné peníze nejsou.

Doporučení pro prodávající: Pokud tedy chcete prodat byt, je k tomuto kroku nyní správná doba. Pokud stanovíte cenu své nemovitosti rozumně a využijete lokálních maxim, rozhodně získáte.
Doporučení pro kupující: pokud uvidíte byt za zajímavou cenu, kupte jej a využijte stále příznivých úrokových sazeb. Pokud budete chtít s nákupem počkat, musíte si uvědomit, že proti klesajícím cenám půjdou nahoru úrokové sazby a to by se vyplatit nemuselo.

Ing. Tomáš Matras Člen rady ARK ČR