NOVINKY
Novinky naší realitní kanceláře
21.08.2017
Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj
Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj V souvislosti se včerejším vyjádřením pro ČT doplňuji a ......
04.01.2017
Platby za opravy v bytě
Chcete vědět, jaké opravy v bytě platí majitel a jaké nájemce? Vzhledem k tomu, že se na nás obracíte s dotazy ......
26.07.2016
Vyjádření pro ČT k prodeji kulturních památek
Račický zámek ze 13. století je na prodej. Najde se vhodný kupec? Jak to vypadá s prodejem kulturních památek v ...
RK Matras & Matras na Facebooku
MAKLÉŘ MĚSÍCE
Kdo z nás je nejúspěšnější?
Realitní makléř Tereza Klimešová (Kosová)
Tereza Klimešová (Kosová)
certifikovaná realitní makléřka se specializací na pronájem a prodej bytů a RD
ZPRAVODAJ
Aktuality ze světa realit a financí
18.10.2019
Vaše nebo sousedovo jablko?
Vaše nebo sousedovo jablko?Sběr plodů, padání listů, stínění stromů ze sousedovy zahrady. Možná máte strach, že sousedův vzrostlý smrk spadne ...
16.10.2019
V září se poskytlo o 30 procent méně hypoték než před rokem
V září se poskytlo o 30 procent méně hypoték než před rokemPoptávka po vlastním bydlení je stále vysoká. I přes vysoké ceny nemovitostí nemají zatím realitní makléři vážný ...

SITUACE NA REALITNÍM TRHU V BRNĚ A OČEKÁVANÝ VÝVOJ

21.08.2017   |   Testovací Uživatel

Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj
V souvislosti se včerejším vyjádřením pro ČT doplňuji a rozšiřuji informace o situaci a o předpokládaném vývoji na realitním trhu v Brně.
Ceny bytů ve stávající výstavbě dosahují svého maxima, a to zejména u panelových bytů. 
U cen nové výstavby očekáváme dále lehký růst, z důvodu omezené možnosti realizace nových projektů a tím i omezené konkurence mezi nimi. Je pochopitelné, že developeři využívají zvýšeného zájmu kupujících po bytech.
Očekávání: vývoj cen u staré výstavby se zastaví a začne pomalu klesat. Očekávaný pokles je 4 – 6 %, v závislosti na dané lokalitě a to do pololetí příštího roku. 
Nejdéle si ceny budou držet malé byty tzn. garsoniéry, 1+1 a 2+kk, nejvyšší pokles bude u bytů 3+1 a 4+1 v okrajových částech Brna.
Důvody: nedostatek kupujících – nemohou si dovolit koupit předražené byty. Reálné úrokové sazby začínají stoupat. Před rokem se pro příklad dala získat hypotéka kolem 1,59 %, dnes je reálná sazba kolem 2,09 %. Předpoklad je, že do poloviny roku je možný pohyb úrokové sazby mezi 2,25 – 2,55 %.
Ceny domů se zvýšily spolu s růstem cen na celém trhu a i zde se dá očekávat pokles.
Důvodem je, že počet kupujících je menší než u bytů.
Stavební pozemky jsou komoditou, která si svoje ceny bude držet a i přes pokles cen u ostatních typů nemovitostí, budou stále stoupat. Největší procentní nárůst lze očekávat u pozemků v přímém okolí Brna.
Důvodem, je téměř nulový rozvoj územního plánu statutárního města Brna i samotný růst cen domů a pozemků v Brně, kde kvalitní a připravené pozemky za rozumné peníze nejsou.

Doporučení pro prodávající: Pokud tedy chcete prodat byt, je k tomuto kroku nyní správná doba. Pokud stanovíte cenu své nemovitosti rozumně a využijete lokálních maxim, rozhodně získáte.
Doporučení pro kupující: pokud uvidíte byt za zajímavou cenu, kupte jej a využijte stále příznivých úrokových sazeb. Pokud budete chtít s nákupem počkat, musíte si uvědomit, že proti klesajícím cenám půjdou nahoru úrokové sazby a to by se vyplatit nemuselo.

Ing. Tomáš Matras Člen rady ARK ČR