NOVINKY
Novinky naší realitní kanceláře
21.08.2017
Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj
Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj V souvislosti se včerejším vyjádřením pro ČT doplňuji a ......
04.01.2017
Platby za opravy v bytě
Chcete vědět, jaké opravy v bytě platí majitel a jaké nájemce? Vzhledem k tomu, že se na nás obracíte s dotazy ......
26.07.2016
Vyjádření pro ČT k prodeji kulturních památek
Račický zámek ze 13. století je na prodej. Najde se vhodný kupec? Jak to vypadá s prodejem kulturních památek v ...
RK Matras & Matras na Facebooku
MAKLÉŘ MĚSÍCE
Kdo z nás je nejúspěšnější?
Realitní makléř Tereza Paličková
Tereza Paličková
asistentka / realitní makléř
ZPRAVODAJ
Aktuality ze světa realit a financí
13.8.2018
Praze se vydělává na byt déle než ve Vídni či Berlíně
Praze se vydělává na byt déle než ve Vídni či BerlíněO rostoucích cenách bytů nejen v Praze, ale v ostatních českých městech, toho již bylo napsáno mnohé. Vysoká ...
8.8.2018
Zvýšily se úroky hypoték po změně sazeb ČNB?
Zvýšily se úroky hypoték po změně sazeb ČNB?Realitní trh je velmi citlivý na výši úrokových sazeb úvěrů na bydlení. Česká národní banka (ČNB) dva měsíce po ...

SITUACE NA REALITNÍM TRHU V BRNĚ A OČEKÁVANÝ VÝVOJ

21.08.2017   |   Testovací Uživatel

Situace na realitním trhu v Brně a očekávaný vývoj
V souvislosti se včerejším vyjádřením pro ČT doplňuji a rozšiřuji informace o situaci a o předpokládaném vývoji na realitním trhu v Brně.
Ceny bytů ve stávající výstavbě dosahují svého maxima, a to zejména u panelových bytů. 
U cen nové výstavby očekáváme dále lehký růst, z důvodu omezené možnosti realizace nových projektů a tím i omezené konkurence mezi nimi. Je pochopitelné, že developeři využívají zvýšeného zájmu kupujících po bytech.
Očekávání: vývoj cen u staré výstavby se zastaví a začne pomalu klesat. Očekávaný pokles je 4 – 6 %, v závislosti na dané lokalitě a to do pololetí příštího roku. 
Nejdéle si ceny budou držet malé byty tzn. garsoniéry, 1+1 a 2+kk, nejvyšší pokles bude u bytů 3+1 a 4+1 v okrajových částech Brna.
Důvody: nedostatek kupujících – nemohou si dovolit koupit předražené byty. Reálné úrokové sazby začínají stoupat. Před rokem se pro příklad dala získat hypotéka kolem 1,59 %, dnes je reálná sazba kolem 2,09 %. Předpoklad je, že do poloviny roku je možný pohyb úrokové sazby mezi 2,25 – 2,55 %.
Ceny domů se zvýšily spolu s růstem cen na celém trhu a i zde se dá očekávat pokles.
Důvodem je, že počet kupujících je menší než u bytů.
Stavební pozemky jsou komoditou, která si svoje ceny bude držet a i přes pokles cen u ostatních typů nemovitostí, budou stále stoupat. Největší procentní nárůst lze očekávat u pozemků v přímém okolí Brna.
Důvodem, je téměř nulový rozvoj územního plánu statutárního města Brna i samotný růst cen domů a pozemků v Brně, kde kvalitní a připravené pozemky za rozumné peníze nejsou.

Doporučení pro prodávající: Pokud tedy chcete prodat byt, je k tomuto kroku nyní správná doba. Pokud stanovíte cenu své nemovitosti rozumně a využijete lokálních maxim, rozhodně získáte.
Doporučení pro kupující: pokud uvidíte byt za zajímavou cenu, kupte jej a využijte stále příznivých úrokových sazeb. Pokud budete chtít s nákupem počkat, musíte si uvědomit, že proti klesajícím cenám půjdou nahoru úrokové sazby a to by se vyplatit nemuselo.

Ing. Tomáš Matras Člen rady ARK ČR